Staročeský pivovárek v Dobrušce

Historie pivovaru

Pivovar v Dobrušce se honosí dlouholetou historií sahající až do roku 1870 a pivovarnictví v Dobrušce dokonce až do roku 1320.
Novodobá historie pivovaru začíná rokem 2007, kdy nevyužívané objekty dobrušského pivovaru a sladovny odkupuje rodina Vedrových, která pod hlavičkou společnosti Staročeský pivovárek Dobruška začíná s opětovnou rekonstrukcí celého areálu. V lednu 2008 je obnoven provoz sladovny a v srpnu 2008 je uvařena po 13 letech, na původní varně, první várka piva – 12° Rampušák.

V současné době vyrábí pivovar stabilně pět druhů piv, a to 11° světlý ležák, který je distribuován ve filtrované i nefiltrované podobě, dále pak 12° světlý ležák, 13° polotmavý speciál a 15° světlé speciální pivo, které se vyrábí pouze jako nefiltrované.

Piva jsou stáčena do sudů o objemu 20, 30 a 50 litrů, do PET lahví o objemu 1,0 a 1,5 litru a skleněných lahví s patentním uzávěrem o objemu 0,75, 1,0 a 2,0 litry. Mimo uvedený sortiment jsou na trh uváděna speciální piva, určená pro vánoční nebo velikonoční nabídku, případně pro akce, které pivovar pořádá ve sklepní pivovarské restauraci, a někdy zkrátka jen tak, pro obohacení nabídky během roku. Od roku 2010 probíhá každoročně v srpnu Den otevřených dveří pivovaru, kdy je celý areál zpřístupněn pro exkurze, na nádvoří a v pivovarské zahradě probíhají koncertní vystoupení. Na čepu jsou vždy všechna vyráběná piva, včetně pro tento den připraveného speciálu.

Všechna piva získala za krátkou dobu svého působení na trhu řadu ocenění v odborných degustacích. Piva jsou vyráběna z vlastního sladu na původní varně z roku 1936, klasickým dvourmutovým způsobem. V průběhu několika let se podařilo kompletně a citlivě zrekonstruovat objekty sladovny a pivovaru, se zachováním a zprovozněním zachráněných původních technologií, což přineslo uznání ve formě zápisu souboru věcí a objektů pivovaru v Dobrušce do Ústředního seznamu kulturních památek České republiky v roce 2015.

Piva vyráběná v Rodinném pivovaru v Dobrušce můžete přímo u zdroje ochutnat v naší Pivovarské hospůdce, nebo v Pivovarské sklepní restauraci při některé z akcí, které jsou pivovarem pravidelně pořádány.

Některá piva tohoto pivovaru můžete zakoupit také v našem e-shopu, nebo v naší kamenné prodejně mezi jinými nefiltrovanými speciály v našich ledničkách.