Kapsreiter – rakouské pivní speciály

 

 

V Rakousku se v současné době vaří pivo ve zhruba 140-ti pivovarech. Produkce hlavních pivovarů je zaměřena na běžného konzumenta, a tak nepřekvapí, že drtivá většina rakouských piv nijak nevybočuje z řady tzv. „europiv“ a mimo zemi svého původu vlastně nejsou vůbec známá. Přesto tu však najdeme řadu místních lokálních pivovarů se znamenitými výrobky. Jedním z nich je pivovar Kapsreiter.

 

Pokud hledáte v Rakousku „pivní ráj“ s velkou koncentrací pivovarů a značek, pak musíte navštívit spolkovou zemi Horní Rakousko, kde se vaří pivo ve čtyřicítce pivovarů. Tato spolková země měla díky blízkosti Bavorska a Čech k historické pivní tradici vždy blízko.

 

 

Schärding je jedním z malebných městeček tohoto kraje, které leží zhruba deset kilometrů jižně od města Pasov na rakouském břehu řeky Inn, která tvoří historickou Bavorsko - Rakouskou hranici.

 

Přímo na náměstí tohoto městečka leží pivovar Kapsreiter, který je menším ze dvou místních pivovarů. Adresa „Linecká ulice 1“, kde sídlí, je vlastně zachovanou původní městskou branou, která ohraničovala starobylé jádro města a vedla směrem k Linci.

 

Pivovar dostal jméno po svém zakladateli, bavorském pivovarníkovi Michaelu Kapsreiterovi, který ho v roce 1590 založil. Poté měl řadu majitelů, nyní je od roku 1995 stoprocentním vlastníkem rakouská pivovarnická rodina Harmerů, které také patří i většina nedalekého pivovaru Grieskirchen. Rodina Harmerů prodala své podíly ve velkých rakouských pivovarnických skupinách a soustřeďuje se na nákup menších lokálních pivovarů, kde produkuje řadu piv s filozofií „menší výstav, ale prvotřídní kvalita“. Pivovar Kapsreiter se řadí s ročním výstavem 15.000 hl. k menším pivovarům. Velikost výstavu však není hlavním kritériem zdejších sládků. V posledních dvaceti letech se pivovar orientuje výhradně na produkci několika málo pivních specialit. Všechna piva jsou vařena nákladným a složitým způsobem z nejlepších místních surovin, některá v kvalitě BIO, což zaručuje pivům exkluzivitu ve srovnání s běžnou produkcí.

 

Na naši prodejnu trvale dovážíme tyto čtyři druhy piv:

 

Kapsreiter Landbier Märzen“ (březňák)

 

Březen, který dal tomuto pivu název, býval poslední měsíc, kdy se dalo vařit pivo před nástupem jara a léta, tedy období, kdy je vzduch plný divokých kvasnic, které znemožňují řádné vaření piva. K výrobě březňáků se používaly kvalitnější suroviny, pivo bylo vařeno jako silné s vyšší stupňovitostí, díky tomu bylo dobře druhotně prokvašeno, což spolu s vyšší chmelnatostí zajišťovalo přirozenou ochranu před nákazou divokými kvasnicemi. Březňák býval poslední velkou várkou piva a vydržel až do konce září (proto se toto pivo pije také na Oktoberfestu). V Německu se tradice vaření piva březňák udržela dodnes v původní podobě. V Rakousku se tento typ piva znamenitě ujal jako silné prémiové pivo plzeňského typu a vaří ho zde desítky pivovarů po celý rok.

Kapsreiter Landbier Märzen vyniká speciální sladovou kompozicí, plnou tělnatou a přesto jemnou chutí s výrazným hořkým dozníváním. Nejlepší suroviny a náročný způsob vaření jsou garanty nejlepšího chuťového zážitku. Toto pivo je chloubou malého rodinného pivovaru Kapsreiter!

V českých zemích byl březňák téměř zapomenut, dříve ho vařil prakticky jen pivovar Vyškov. Známé pivo „Březňák“ má svůj název jen odvozen od názvu obce Velké Březno, kde tento pivovar sídlí.

 

 

Kapsreiter Hopfenkrone“ (chmelová koruna)

 

Legendární Hopfenkrone – sametově jemné chmelové pivo!

Rozvité květy chmelových šišek jsou během vaření piva harmonicky rozpuštěny, slity a utopeny s ječmenným sladem, se kterým tvoří dokonalé splynutí chmelového aroma a chuti s chutí a buketem sladu.

Když o letních nedělích svolávají zvony k rannímu doušku, je čas posedět pod rozkvetlou korunou stromu a vychutnat si žejdlík vybrané pivní speciality. Vysoce hodnotný slad, ušlechtilý chmel a průzračně čistá pramenitá voda povyšují toto pivo na excelentní chmelovou specialitu plzeňského typu. Toto pivo má od všecho něco, ale ne málo!

Stoleté umění sládků starobylého pivovaru Kapsreiter má svoji pomyslnou korunu, která dala pivu svůj název – Hopfenkrone.


Landbier hell“

 

Toto pivo charakterizuje vyladěná chuť sladů, pivo bylo vyznamenáno v roce 2009 Zlatou medailí Německé zemědělské komory DLG.

Ocenění Německé zemědělské komory DLG patří světově k nejnáročnějším testům piva s anonymními ochutnávkami, ročne se ho účastní stovky piv, trvá tři měsíce a pozornost je vedle chuti věnována i celé řadě kvalitativních ukazatelů, jakými jsou například dlouhodobá stabilita pěny a podobně. Této soutěže se mohou účastnit pouze pivovary vařící své pivo podle německého zákona o čistotě piva - Reinheitsgebot z roku 1516, tedy výhradně jen ze sladu, vody a chmele. Získání stříbrné medaile je důkazem umu místních sládků a nepřímo i kvality surovin, ze kterých je pivo vařeno. Nositelé tohoto ocenění mohou být právem na své výrobky pyšní, neboť tato piva patří mezi absolutní světovou špičku!

 

Stadtbräu“

 

 

Stadtbräu označují místní sládci jako mistrovský kus svého umění. Slad pro toto pivo vyrábí poslední a jediná bavorská sladovna, která připravuje pivo tradičním způsobem čeřením-filtrováním na přírodních humnech z tzv. „přední sladiny“. Jak je u pivovaru Kapsreiter zvykem jsou piva ozdobena krásnou kreslenou etiketou s historickým motivem, výstavní jsou i pivní lahve s korunkovým uzávěrem.

 

 

 

Pivovar Kapsreiter je atypickým rakouským pivovarem, který klade maximální důraz na kvalitu a chuť. Každá várka všech piv tohoto pivovaru je přirozeně jinak prokvašena. Pivo zraje dle klasického způsobu v ležáckých tancích. Některá piva jsou vařena v kvalitě BIO viz. certifikát na www.organic-bio.com

 

Dobrou chuť při ochutnávce piv Kapsreiter Vám přeje společnost Retry s. r. o. - výhradní dovozce do ČR!

Aktuality

19. 7. 2020

Teorie bečky

29. 3. 2017

Lednice aktuálně!

Čerstvé pivo z našich lednic ...

archív

TOPlist

 

Najdete nás také na: