Gutmann Hefeweizen

Toto pivo je stálicí naší prodejny, je jedním z piv, pro které se zákazníci opakovaně vracejí. Pod banální etiketou v bavorských barvách a starou klasickou euro lahví se totiž skrývá poctivý pšeničný „pivní materiál."

Barva piva je po dolití kvasnic béžová až krémově hnědá. Vůně je jemná, typicky „pšeničná", mírně intenzivní. Chuť je také jemná, dalo by se říci až sametová, ale pozor, toto pivo je opravdu výrazně plné, je to doslova tekoucí „pivní hmota" se spoustou kvasnic. V chuti jsou cítit sladké, sladové tóny, ale prakticky žádný nádech ovoce, jak je u weizenů obvyklé, a to ani ve vůni. A podruhé pozor: na dojezdu piva je cítit hořký chmelový tón, toto u weizenů také není běžné. Pivo přirozeně dozrává a dokvašuje v lahvích! Jsou i takoví návštěvníci naší prodejny, kteří tento kousek řadí na špici mezi třicítkou pšeničných piv v našem sortimentu.

Na světě existují dva pivovary, které mají součástí názvu „Gutmann Braurei", oba se nachází od sebe asi ve vzdálenosti 30 km, „náš" Gutmann je malý rodinný pivovar z obce Titting. Tato vesnička leží v zalesněné krajině přírodního parku Altmühltal, asi 40 km jižně od Norimberku směrem na Mnichov, nedaleko města Ingolstadt, kde se vyrábí automobily Audi.

Pivovárek byl založen v roce 1707, je to malý rodinný podnik s necelou dvacítkou zaměstnanců, majitelem je stále rodina Gutmannů. Od doby svého založení sídlí v prostorách zámečku, či spíše tvrze, která je i v logu pivovaru a na etiketách. V Bavorsku je běžné, že tu existují pivovary, které se specializují výhradně na pšeničné pivo, z těch známějšíj jmenujme například pivovar Erdinger, a takovým pivovarem je i Gutmann. Sortiment je omezen na čtyři druhy pšeničných piv: světlý, tmavý, lehký a nedávno zavedený nealkoholický Hefeweizen, které v listopadu a prosinci doplňuje silný Weizenbock.

Co se týče surovin a vlastní výroby piva, tak pivovar patří k těm, které „zamrzly" ve vývoji. Pivovar si sám pěstuje své vlastní obilí. Používají se místní špičkové suroviny z kontrolovaného zemědělství z přírodního parku, voda je čerpána z vlastního 70 m hlubokého vrtu. Jen chmel se nakupuje, pochází ze známé chmelařské oblasti Hallertau. Zajímavostí pivovárku je i fakt, že stále chová vlastní pivovarské koně, které používá na slavnostech a také jako atrakci pro turisty.

Více o pivovaru najdete na adrese www.brauerei-gutmann.de

Aktuality

19. 7. 2020

Teorie bečky

29. 3. 2017

Lednice aktuálně!

Čerstvé pivo z našich lednic ...

archív

TOPlist

 

Najdete nás také na: