To nejlepší z Kroměříže

návštěva Kroměříže a minipivovaru Černý orel

Nabídka pivních speciálů na naší prodejně je momentálně asi největší v České republice, přesto by byl náš pivní život příliš jednotvárný, kdybychom pouze spoléhali na naše zdroje, a proto s příznivci a přáteli naší pivotéky rádi vyrážíme za ochutnávkou do světa. Vedle zahraničí jsou nejčastějšími cíli našich výprav blízké minipivovary, posledním z nich je minipivovar Černý orel, který byl založen v Kroměříži teprve v roce 2009.

Chcete-li si udělat jednodenní či dvoudenní výlet čistě jen tak pro radost, pak můžete vyrazit do Kroměříže. Dnes je Kroměříž dostupná po dálnici z Brna, Ostravy či Zlína, a i cesta z Prahy netrvá autem déle než tři hodiny. Prohlídka Kroměříže je inspirující záležitostí. Toto město bylo po staletí letním sídlem Olomouckého arcibiskupa. V dobách, kdy příjmy šlechty a duchovenstva plynuly především ze zemědělství, patřila oblast Hané k jedné z nejbohatších a zhmotněním tohoto stavu je historická Kroměříž. Arcibuskupové zde nechali vybudovat rezidenční zámek, jeho interiéry dodnes vzbuzují obdiv během prohlídky, ale jsou známé i z řady filmových pohádek či známého snímku „Amadeus“ - pokud si vybavíte scénu, kdy se mladý Mozart s drzostí místo očekávané pokory vrací k salzburgskému arcibiskupovi – svému tehdejšímu zaměstnavateli. Ve sbírkách kroměřížské zámecké obrazárny můžete také obdivovat Tiziánův obraz Marsyas a Apollon, který je považován za nejcenější obraz na území České republiky. Ostatně siluetu kroměřížského zámku s vyhlídkovou věží zná u nás každý. Je totiž zobrazena na rubu tisícikoruny jako připomínka ústavodárného sněmu, který v Kroměříži hostil v roce 1848 právě olomoucký arcibiskup a kterého se za českou stranu aktivně zúčastnil i František Palacký, kterému je tato bankovka věnována. To, že shromáždění poslaců tehdy lidu Rakouska-Uherska žádnou ústavu nedalo, je již jiná kapitola dějin. Zámek je z jedné strany umístěn v rohu Velkého náměstí, z druhé strany je obklopen krásným anglickým parkem s řadou vzrostlých stromů, je tu i několik rybníků, kde se v letních měsících můžete před svými partnerkami romanticky opřít do vesel pramice. Druhým parkem tzv. francouzského typu je Květná zahrada (s altánem, kde je fukční Foucaultovo kyvadlo), zapsaná s ostatními památkami do seznamu UNESCO. Vedle těchto atrakcí můžete ve městě navštívit arcibiskupské vinné sklepy, mincovnu a především překrásné Velké náměstí s řadou měšťanských domů, podloubími, radnicí, galerií, během prázdnin tu funguje letní kino.

Co nás láká k opakovaným návštěvám Kroměříže je návštěva nového restauračního minipivovaru s penzionem „Černý orel“. Když se řekne kroměřížské pivo, většinou nenaskočí žádné spojení, přestože se tu pivo dříve vařilo (jak jinak než v arcibiskupském pivovaru) a město leží v oblasti, která dává tu nejlepší úrodu ječmene a chmele v nedaleké Tršické oblasti. Stylovější místo pro pivovar než horní část náměstí s výhledem na zámek si majitelé nemohli vybrat. Restauračních minipivovarů vzniká v poslední době spousta, tento je jeden z nejhezčích. Dům prošel rozsáhlou rekonstrukcí s velmi vydařeným výsledkem. Vstupní místností je „sladovna“, kde je pro návštěvníky řada dlouhých stolů, výčep a krásné měděné varny. Zde je také možné domluvit si krátkou exkurzi. Hosté mohou navštívit i další místnosti: „židovnu“- místnost vybavenou židovskými motivy, „lékárnu“ - místnost s původním nábytkem a vybavením lékárny, která se na místě pivovaru nacházela, a po které pivovar převzal název „Černý orel“ a v letních měsících je otevřený i malý dvorek se zahrádkou.

Nabídka zahrnuje zhruba patnáct typů piv, ta se na nápojovém lístku postupně obměňují, aktuální seznam najdete vždy na webu. My jsme do Kroměříže přijeli poprvé v červenci, čemuž odpovídala letní nabídka piv: 11 světlá, 10 polotmavá pšeničná, 15 ALE a 14 pšeničná. Během naší druhé říjnové návštěvy byla na čepu byla světlá 11, polotmavá 12, černá 12 a pšeničná 12. Na otázku, „jaké si dáte?“ jsem spontálně odpověděl: Nejradši všechny“, na to se obsluhující servírka otočila a přinesla pět načepovaných vzorků s tím, že je mám ochutnat a vybrat si to nejlepší.

Chuť je značne individuální, přesto dovolte pokus o stručný popis jednotlivých piv. Světlá kvasnicová, nefiltrovaná jedenáctka patří k tomu nejlepšímu, co zde vaří. Piva mají příjemnou nahořklou chuť, jsou kousatelná a po napití lákají k dalšímu doušku. Polotmavá dvanáctka má krásnou načervenalou barvu s lehce sladko-hořkou chutí. Tmavá dvanáctka je dobré pivo s typickou sladkou chutí. Patnáctka ALE - toto pivo anglického typu je důkazem, že místní sládek se nebojí experimentovat, v chuti lze rozeznat různé typy chmelové hořkosti. Pšeničná piva zůstávají v Česku popelkou, i když se v nabídce minipivovarů stále více objevují. Bohužel většinou nedosahují kvality, chuti a vůně pšeničných piv v Německu či Belgii. Zdejší pšeničné pivo je však na české poměry slušnou výjimkou, přestože nedosahuje „kousatelnosti“ bavorských weizenů a chuť je možná až příliš citronová. Z nabídky desíti piv, které jsem měl možnost ochtnat bych jako individuálního vítěze zvolil polotmavou pšeničnou desítku. Ještě jednou dík místnímu sládkovi za odvahu experimentovat, protože pšeničných piv se u nás vaří málo a polotmavých či tmavých je jen malý zlomek z nich. Ostatní jako vítěze degustace upřednostňovali pšeničnou čtrnáctku či světlou ječmennou jedenáctku. Během naší říjnové návštěvy se právě vařila tmavá vánoční sedmnáctka a restaurace příjemně voněla mlátem. Rád připomínám, že podnik je nekuřácký, díky čemuž si můžete vychutnat nezkreslenou chuť piv.

Čím nás Černý orel opravdu opakovaně příjemně překvapil byla výborná kuchyně s širokou nabídkou původních českých jídel, ale i originální moderní gastronomie. Na špičkové úrovni je i ubytování nacházející se v horních patrech objektu. Pivovar také nabízí stylové místnosti pro firemní akce, večírky a rauty.

Majitelům přeji, aby je neopouštěla vášeň a zaujetí pro věc a udrželi vysokou laťku kvality.

Příznivou zprávou pro milovníky nefiltrovaných kvasnicových piv je zpráva, že by se lahůdky kroměřížského pivovaru měly brzy objevit i na naší prodejně. Poslední technickou překážkou je výroba etiket na PET lahve. Start prodeje Černého orla sledujte na našem webu v rubrice novinky.

Webové stránky pivovárku: http://www.cerny-orel.eu/

J. K. - Pivo&Beer

Aktuality

19. 7. 2020

Teorie bečky

29. 3. 2017

Lednice aktuálně!

Čerstvé pivo z našich lednic ...

archív

TOPlist

 

Najdete nás také na: