DUVEL – belgický anděl s ďáblem v těle

 

V názvech celé řady belgických piv se objevuje slovo „ďábel“ v různých podobách (Lucifer, Teutenbier, Belzebuth, Deugniet), jedním z nich je i „Duvel“. Díky své světle zlaté barvě, vláčné a lehké chuti, ale stupňovitosti 17,5 stupně a obsahu alkoholu 8,2% můžeme mluvit o anděli s ďáblem v těle.

Toto pivo nelze přiřadit k žádnému z pestré škály belgických piv, neboť tvoří styl samo o sobě. Při prvním doušku chutná zcela nevinně, pak ale tento svrchně kvašený ležák z dvouřadého ječmene předvede svoji sílu chuti a vůně se silnými chmelovými a ovocnými tóny. Duvel by se měl pít při teplotách až okolo 14 stupňů Celsia, kdy je chuť maximálně rozvinutá. Světlost piva je dána světlým sladem, ze kterého se vaří, jeho hořkost zaručuje žatecký chmel a „zlatý štýrský“chmel pěstovaný ve Slovinsku.

Duvel se poctivě vaří devadesát dnů, prvotní kvašení probíhá mezi druhým a sedmým dnem, pak pivo leží až do třicátého dne, kdy je lahvováno spolu s dalšími kvasnicemi. Druhotné kvašení v lahvi při teplotě 22 stupňů Celsia probíhá dalších 14 dnů, závěrečných šest týdnů dokváší za studena při teplotě pěti stupňů. Takto se vaří Duvel již od roku 1923, kdy vstoupil na belgický trh. Dnes je exportován do šedesáti zemí světa.

S Českou republikou pojí pivovar Duvel jedna zajímavost, a tou je fakt, že Pivovar Duvel je od roku 2001 padesátiprocentním vlastníkem českého pivovaru Bernard.

Duvel je opravdovým skvostem mezi belgickými pivy, přijďte si zakoupit a ochutnat tuto lahůdku k nám na prodejnu.

 

Více informací najdete na www.duvel.be

Aktuality

19. 7. 2020

Teorie bečky

29. 3. 2017

Lednice aktuálně!

Čerstvé pivo z našich lednic ...

archív

TOPlist

 

Najdete nás také na: